İstanbul seçimlerindeki çalkantılı süreç ve YSK’dan beklenen haber piyasaları doğrudan etkiliyor. Yapılan her açıklamadan sonra Dolar kuru üzerindeki oynaklık artıyor. Ancak bir de seçimlerin yenileneceği endişesi söz konusu. Bu durumda yatırımcı Dolar kuru üzerinde nasıl bir değişikliğin hakim olacağını merak ediyor.

Geçtiğimiz ay söz konusu olan oy sonucu endişesi Doların TL karşısında tırmanmasına neden oldu. 5.70’e kadar tırmanan Dolar CHP’nin secimi kazanması ile birlikte yeniden düşüşe geçti. Ancak secim sonuçlarına yapılan itiraz ve seçimin yenilenmesinin talep edilmesi yeniden Dolar kuru üzerinde bir oynaklık yarattı. Üstelik bu tırmanışın da YSK’dan gelecek olan habere göre zaman zaman karşımıza çıkacağı aşikar.

Ülkenin Seçimsiz Bir Sürece İhtiyacı Var

Doların TL karşısında sürekli değer kazanıyor olması dışa bağlı olan ülke ekonomisini daha kötü etkilemekte. Özellikle küçük yatırımcı ve tüketici tarafı ekonomik buhrana daha yakından tanık olmakta. YSK’dan çıkacak olan haberin biran önce verilmesi sanılanın aksine Dolar kuru üzerinde sert yükselişlere sebep olması bekleniyor.  

Seçim endişesinin devam etmesi bu para birimi üzerinde dağınık bir yükseliş yaşanmasına da sebep olacak. Ülke ekonomisinin istikrarı ve Doların değer kaybetmesi için ülkenin birkaç yıllık süreçte herhangi bir secim gündemi yaratmaması şart. Piyasaların nabzını düşürmek için seçim endişesinin ortadan kalkması ve söz konusu ekonomik reformların devreye sokulması gerekiyor.

Daha fazla haber için bizi Twitter ve Instagram‘dan takip etmeyi unutmayın.