Yatırımcıların gözü kulağı seçim sonrasında bir türlü durulmayan piyasalarda. Her ne kadar USD ve EUR haftayı çok az bir oynaklık ile kapatmış olsa da henüz tam güven sağlanmış değil. Özellikle de döviz cinsi borcu olanlar ya da döviz yatırımı yapanlar son günlerdeki gelişmeleri yakından takip ediyor. İşte dolar piyasalarında son durum.

Dolar geçtiğimiz hafta dalgalı bir seyir izledi. Yatırımcıların bu dalgalanmalar karsısında endişesi devam ediyor. Ancak 5.97 seviyesinde durulan dolar şu anda yatay seyrediyor. Hafta boyunca 5.90 ile 6 TL arasında seyreden dolar henüz sert bir iniş ya da çıkış yaşamış değil. Ancak yine de yabancı para yatırımlarında güvensizliğe bağlı 66.6 milyon dolar azalma söz konusu.

Piyasaya Dolar Giriyor

26 nisan sonrasında yatırımlar da 36 milyon dolar azalma saptandı. Özellikle de 26 nisan haritasından sonra yabancı para cinsi yatırımların 66.6 milyon dolar azalma gözlemlendi. Bu durum yatırımcının dolar yatırımından uzaklaştığını gösteriyor. Çünkü piyasaya dolar girişi sağlandı. Doların son haftadaki yatay seyrinin de bu durumdan  kaynaklandığı bir gerçek.

Doların 6 TL’nin tonda bir denge kazanması yatırımcılar için yeterli güveni sağlamıyor. Özellikle de YSK’nın seçimlere dair henüz net bir açıklama yapmamış olması her an dengelerde değişikliğe neden olacağa benziyor. Her ne kadar FED tarafından yapılan açıklamalar Doların nabzını korusa da ülke ekonomisinde yeterli dolar girişi sağlanmış değil.