Cuma günü itibarı ile hisse senetlerinde meydana gelen yüzde 0.88’lük düşüş gözleri diğer yatırım araçlarına çevirdi. Ancak Dolar ve Euro’da durum aynı kalmadı. Dolar yüzde 0.49 oranında değerlenirken, Euro yüzde 0.83 oranında değer kazandı. Altının külçe fiyatında herhangi bir değişiklik gözlemlenmedi. Tabi bu değişken durum yatırımcıların aklına tek bir soruyu getiriyor. Hangi yatırım aracı kazandıracak?

BIST 100 Endeksinin haftayı yine düşüşle kapatması yatırımcıları endişelendiriyor. Her ne kadar düşüş bir önceki haftaya nazaran 0.88 oranında azalmış görünse de hisse senedi yatırımcıları tedirgin. BIST hafta içinde ise en düşük 93.475,69 puanı, en yüksek 96.050,48 puanı gördü.

Kapalıçarşı’da Sular Duruldu mu?

BIST 100 endeksinde meydana gelen çalkantı yatırımcıların gözünü altına çevirmesine neden oldu. Her ne kadar 24 ayar külçe altın fiyatında değişiklik gözlemlenmese de Kapalıçarşı’da sular duruldu demek için erken. Ancak çeyrek altının 401 TL’den, cumhuriyet altınının da 1.641 TL’den haftayı kapatması piyasalara derin bir nefes aldırdı. Yaz düğüncüleri ise şimdiden altın yatırımlarına hız verdi. Bu aksiyonun piyasaları biraz daha hareketlendireceği tahmin ediliyor.

Piyasalara bakıldığında yine en garanti yatırım aracının hu hafta da altın olduğu ve en çok kazandığının da döviz olduğu net bir şekilde görülüyor. Özellikle de hafta içi dolar kurunun 5.9720’ye çıkması, Euro’nun 6,6880’lerde seyretmesi bu algıyı doğrular nitelikte.