Altının haftalık kayba yönelmesi yatırımcıları yine endişelendirdi. Bilineceği üzere FED başkanı Çarşamba günü piyasalara ilişkin açıklamalarda bulunmuş ve FED’in faiz indirimine gideceği algısı altın piyasalarında düşüşe neden olmuştu. Ancak yatırımcılar Cuma günü gerçekleşecek olan ABD – Çin arasındaki görüşmeleri dört gözle bekliyor. Çünkü yapılan bu açıklamada uluslararası istihdam adına beklenen kararlar alınır ise altın fiyatlarındaki düşüşün devam edeceği bekleniyor.

FED Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yapmış olduğu açıklamada enflasyon üzerindeki geçici düşüşlerin önemsenmemesi gerektiğini vurguladı. Hatta söz konusu verilerin işgücü piyasalarını etkilemeyeceği ve ücretlerde yine artışa gidileceği konularına değindi. İstihdama bağlı altının haftalık kayba uğraması da gözleri Cuma günkü ABD – Çin toplantısına çevirdi.

Metal Yılın En Düşük Kaybında

Art arda yapılan yorum ve açıklamalar sonrasında altın haftaya düşüşle başladı. Bunların arasında spot altın yüzde 1.2 gibi küçük bir gerileme yaşadı. Metal ise yüzde 0.5 kayıp aldı ve 1.270.69 Dolara kadar geriledi. Buna göre metal bu yılın en düşük kapanışına imza attı. Metal yatırıcımları her ne kadar altının düşüşünden kaynaklı harekete geçmiş olsa da, aslında büyük kayıplar yaşanmış değil.

Spot gümüşte de gerçekleşen düşük, yine çok büyük rakamları beraberinde sürüklemedi. 3.1 oranındaki düşük ile yıl sonundaki oranı yakalamış oldu. En yüksek düşüşü yaşayan değerli maden ise platin oldu. Tam 5.5 oranındaki düşüş ile haftayı büyük bir kayıpla kapattı.