Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı kararıyla 1998 tarihli 98/11591 sayılı Bakanlar Kurulu kararında değişiklik yapıldı. Yeni düzenlemeye göre bankalar ile yetkili kuruluşların birbirleri arasında yaptıkları ve hazineye yapılan kambiyo satışlarında BSMV sıfır olarak belirlendi. Döviz kredisinin ödenmesi için krediyi veren banka tarafından krediyi alana yapılan kambiyo satışlarında BSMV sıfır olarak belirlendi. Bunların dışındaki kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden yüzde 0.1 BSMV alınacak.

Aylık 2 Milyar Vergi Toplanacak

Garanti Yatırım Koordinatörü Tufan Cömert: “Spot döviz piyasasında günlük işlem hacmi ortalaması Nisan’da 5.6 milyar dolar. Buradan devamla günlük ortalama çift taraflı 200’er milyon TL gibi bir vergi toplanacak. 20 iş günü dersek aylık 2 milyar TL gelirden bahsediyoruz. Bu adım hem gelir artırma hem de dövizden caydırma amaçlı görünüyor.” diye söyledi.

Dolar/TL Bugün Ne Kadar? (15.05.2019) adlı haberi buradan okuyabilirsiniz. Döviz kurlarını anlık olarak buradan takip edebilirsiniz. Daha fazla haber için bizi Twitter ve Instagram‘dan takip etmeyi unutmayın.