Geçen hafta merkez bankası iki hamle yaparak Türk Lirası’na destek oldu. İlk hamlesi 1 hafta vadeli repo ihaleleri üzerinden piyasaları fonlamayı durdurdu. Ardından gecelik faize geçerek faizleri yüzde 24’ten yüzde 25,5’a çıkardı ve ek sıkılaştırmaya gitti.

TCMB, ikinci adımda rezerv opsiyon mekanizmasında değişiklik yaptı ve Türk Lirası zorunlu karşılık oranını yüzde 40’tan yüzde 30’a indirdi. Yabancı para zorunlu karşılıkları tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırarak döviz rezervi yakmadan piyasalara müdahalede bulundu. Reuters Türk Banklarının TL’yi desteklemek için 4,5 Milyar Dolar bozdurduğunu iddia etmişti. Bu gelişmelerin artından dolar kuru geçen haftayı 5,98 TL ile kapatmıştı.

Artış Başladı

Bugün bankaların açılmasıyla dolar kuru hızlıca artmaya başladı. 6,0022’yle açılış yapan dolar hızlıca 6,12 seviyelerine tırmandı. Şuan dolar kuru 6,1292 TL, euro 6,8853 TL seviyelerinden işlem görüyor.

Döviz kurlarını anlık olarak buradan takip edebilirsiniz. Daha fazla haber için bizi Twitter ve Instagram‘dan takip etmeyi unutmayın.