Dolar/TL dün 6,25 zirvesini görmüştü. Kurdaki yukarı yönlü trendin hızlanması sonrası Merkez Bankası iki hamle yaparak Türk Lirası’na destek oldu. İlk hamlesi 1 hafta vadeli repo ihaleleri üzerinden piyasaları fonlamayı durdurdu. Ardından gecelik faize geçerek faizleri yüzde 24’ten yüzde 25,5’a çıkardı ve ek sıkılaştırmaya gitti.

TCMB, ikinci adımda rezerv opsiyon mekanizmasında değişiklik yaptı ve Türk Lirası zorunlu karşılık oranını yüzde 40’tan yüzde 30’a indirdi. Yabancı para zorunlu karşılıkları tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırarak döviz rezervi yakmadan piyasalara müdahalede bulundu.

Yapılan açıklamada “Türk Lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi imkânına ilişkin yapılan değişiklik sonucunda piyasaya 2,8 milyar ABD doları likidite verilmesi ve piyasadan 7,2 milyar TL tutarında likidite çekilmesi, yabancı para zorunlu karşılık oranlarında yapılan değişiklik sonucunda ise piyasadan 3 milyar ABD doları likidite çekilmesi beklenmektedir.” denildi.

ABD ve Çinli yetkililer arasında devam etmesi beklenen görüşmelerden gelecek haber akışı ile İngiltere’de büyüme ve ABD’de enflasyon verilerinin takip edileceğini belirten ekonomistler 6,23 TL’nin önemli bir direnç konumda olduğunu belirtti. Dolar anlık olarak 6,1239 TL’den işlem görüyor.

Döviz kurlarını anlık olarak buradan takip edebilirsiniz. Daha fazla haber için bizi Twitter ve Instagram‘dan takip etmeyi unutmayın.