Merhaba değerli okuyucular, bugünkü konumuz başlıktan da anlaşılabileceği gibi kripto paralar ve onlara nasıl yatırım yapılabileceği. Zaten artık kripto paraları, özellikle de Bitcoin’i duymamış olma ihtimaliniz neredeyse yok. Bazıları tamamen bir dolandırıcılık metodu olarak görürken, bazıları da geleceğin parası olduğunu düşünüyor.

Hangisinin doğru olduğunu bilmeye yatırım yapmak için gerek var mı? Bu sorunun cevabı hem evet, hem hayır. Evet, çünkü uzun süreli bir yatırımcıysanız, yani bir Bitcoin’i bugün (makalenin yazılış tarihi 26 Nisan 2019) 5290,91 Dolar’a alıp ileride de bunu idealde 100.000 Dolar’a satmak istiyorsanız, bu kripto paraların geleceğin parası olduğundan emin olmanız gerekiyor. Eğer bir dolandırıcılık metodu ise ve 1 Bitcoin’in değeri 500 Dolar’a düşerse, siz 4790,91 Dolar yani günümüz kuruyla 28.462 TL kaybetmiş oluyorsunuz. Eğer günlük olarak al sat yapıyorsanız bu sizi hiç etkilemez, dolandırıcılık metodu olsa da kazanırsınız, geleceğin parası ise de kazanırsınız. Nasıl mı?

Günlük alım/satım yani kısa dönem yatırımcılık ile.  Aslında bu kişilere broker da diyebiliriz. Aynı Forex piyasalarındaki gibi farklı para birimleri arasında al sat yapıyorsunuz. Bir önceki örneğe baktığımızda 5290,91 Dolar’dan aldığınız Bitcoin’i yükselme trendi varken 5390,91 Dolar’a satıp 100 Dolar kar edebilirsiniz. Sonra düşeceğini ön görüp, almayıp düşünce 4290,91 Dolar’dan alıp sonra 4790,91 Dolar’dan satıp yine 500 Dolar kazanabilirsiniz. Uzun dönem yatırımcılığını uygulasaydınız, 500 Dolar kaybedecektiniz ama al satlar yaparak, kötü giden markette bile 600 Dolar kazandınız. Aşağıda Coin Market Cap’ten alınan ekran görüntüsünde incelediğinizde dediklerimi daha net anlayacaksınız. Bitcoin dahil bütün para birimleri  sadece bir yöne gitmek yerine biraz aşağı gider, sonra biraz tırmanır, sonra tekrar düşer/tırmanır gibi.

bitcoin charts

“Süper, ancak biz ne zaman düşüp ne zaman çıkacağını nasıl bilelim?” diye sorduğunuzu duyabiliyorum. Zaten katma değer de burada. Farklı farklı matematiksel simülasyonlar, grafikler çalışabilirsiniz ancak bu işi öğrenmeniz gerekiyor. Size tavsiyem bunun hakkında özellikle Reddit gibi forumlarda araştırma yaparak farklı kişilerin geliştirdikleri matematiksel modellemelere göz atmak olacaktır. Sonrasında her işte olduğu gibi neden bu model böyle, bu fonksiyon neden eklenmiş, niye bunda burası daha farklı gibi soruları sorarak kendiniz cevapları arayıp bir yerden sonra siz kendi modellerinizi kurarak ne zaman yükselip ne zaman düşeceğini tahmin etmeye başlayacaksınız. İnternette sinyal websiteleri de var. Bunlar da kendi modellemeleri sonucunda artacağını düşündükleri kripto paraları konusunda sizi uyarıyorlar ki siz de gidip alın. Ancak bunları yaparken çok iyi ve detaylı bir araştırma yapmanızı öneririm, çünkü bazı sinyal websiteleri özellikle Binance API’ı kullanarak sizin adınıza otomatik al/sat işlemleri yapabiliyor ve her elektronik sistemde olabileceği gibi burada da çıkabilecek bir hata size çok pahalıya mâl olabilir.

Makaleyi buraya kadar okudunuz ancak “Yazar, ne yaptın sen? Ben bu kadar karmaşık işlerin arasından nasıl çıkayım? Yok mu bana paramı daha iyi değerlendirebileceğim bir opsiyon?” diyorsanız, ona da bir çözümümüz var. Şu anda geliştirilmekte olup, 1 Haziran 2019’da açılacak olan Yatirim.io diye bir websitesi var. Sitede detaylı bir test doldurarak yapay zeka ile size danışmanlık hizmeti veriyorlar. Bu testte maddi durumunuzdan kişisel becerilere kadar sorular soruluyor. Sonucunuz kripto para yatırımcılığı da çıkabilir, emlakçılıkta, solucan gübresi üreticiliği de. Bu ve bir çok farklı seçeneklerden size hangisinin uygun olduğunu Yatirim.io‘dan öğrenebilirsiniz. E-mail ile kayıt olursanız açıldığında haberdar olabilirsiniz.

Daha fazla haber için bizi Twitter ve Instagram‘dan takip etmeyi unutmayın.